Najbardziej typowe zastosowania medycznej marihuany

 Strona główna / Zdrowotne zalety marihuany / Najbardziej typowe zastosowania medycznej marihuany

Najbardziej typowe zastosowania medycznej marihuany

Lecznicza marihuana

Medyczna marihuana znajduje coraz więcej zastosowań w leczeniu różnych chorób, ale nie da się ukryć, że cały czas potrzebne są dalsze wnikliwe badania. Jak na razie udało się ustalić skuteczność marihuany na niewielkiej ilości pól. Pięć z nich przedstawiamy tutaj szerzej.

I. Marihuanę wykorzystuje się w ograniczaniu ilości napadów padaczkowych

Robert J. DeLorenzo zaczął w 2003 oku podawanie ekstraktu z marihuany szczurom. Po 10 godzinach od podania leków ich napady padaczkowe ustąpiły. Umożliwił to tetrahydrokannabinol, THC, substancja odpowiedzialna za odurzenie wywoływane przez marihuanę. Regulowała ona balans pomiędzy pobudzeniem i odprężeniem mózgu szczurów. U ludzi zastosowano niemal bliźniaczą substancję do THC, CBD, która jest wolna od działania narkotycznego. Rezultaty są bardziej niż obiecujące.

II. Marihuana to ostatnia deska ratunku dla osób z syndromem Draveta

W przebiegu syndromu Draveta dochodzi do potężnych ataków padaczkowych u dzieci, które zostawiają nieodwracalne uszkodzenia mózgu. Rodziny podające dzieciom CDB potwierdzają, że liczba napadów i ich skala wyraźnie spadły.

III. Dzięki marihuanie można regenerować płuca

Naukowcy nie mają już wątpliwości, że palenie marihuany jest pomocne w regeneracji płuc u nałogowych palaczy tytoniu. Marihuana nie ma tutaj prawdopodobnie działania leczniczego, ale jej wdychanie prowadzi do wykonywania głębszych wdechów i tym samym jest treningiem dla wyjątkowo trwale zniszczonych płuc.

Medyczne zastosowanie marihuany

IV. Podawanie marihuany może powstrzymywać nowotwory

Jak na razie tylko w laboratorium, ale udało się doprowadzić do wyraźnego spowolnienia niektórych nowotworów po potraktowaniu ich właśnie leczniczą marihuaną. Spowodowane jest to wyłączaniem przez marihuanę genu ID-1, którego jest patologicznie dużo w komórkach niektórych nowotworów. Wyłączenie tego genu znacznie ograniczyło rozwój nowotworu i jest szansa, że podobnie stanie się w organizmie ludzkim.

V. Przyjmowanie marihuany poprawia rokowania u pacjentów przechodzących chemioterapię

Nieskuteczność chemioterapii jest zazwyczaj związana z wyniszczeniem fizycznym i psychicznym pacjenta. Marihuana jest w stanie pacjenta uspokoić i ograniczyć jego problemy z trawieniem, co zdecydowanie poprawia jego stan zdrowia i rokowania leczenia.