Stosowanie marihuany w celach medycznych

 Strona główna / Zdrowotne zalety marihuany / Stosowanie marihuany w celach medycznych

Stosowanie marihuany w celach medycznych

Izraelskie Ministerstwo Zdrowia wydało ostatnio zgodę na wykorzystanie marihuany w celach medycznych u dzieci cierpiących z powodu groźnych odmian epilepsji.

Marihuana lekiem na epilepsjeGłównym impulsem do podjęcia takiej decyzji były liczne głosy ze strony rodziców, których dzieci cierpią na ostre napady padaczki. Rodzice ci bardzo głośno zaczęli domagać się dopuszczenia możliwości leczenia takiej choroby przy pomocy określonych i bardzo ściśle kontrolowanych dawek medycznej marihuany. Nie bez znaczenia było także i to, że również specjaliści z zakresu medycyny w Izraelu wydali opinię dopuszczającą takie środki do leczenia tego typu dolegliwości. Decyzja Ministerstwa Zdrowia tego kraju jasno określa, że dostęp do medycznej marihuany otrzymają dzieci, w przypadku których żadne inne środki farmakologiczne nie przynoszą już żadnych efektów. Do pierwszych pacjentów u których zastosowano takie metody leczenia należała trzyletnia dziewczynka. Dziecko przeszło już wcześniej standardową terapię, ale mimo to liczba jej ataków nie zmniejszyła się i nadal wynosiła około 30 dziennie.

Dzięki zastosowaniu leczenia w postaci ściśle ustalonych dawek medycznej marihuany liczba ataków spadła do 10 dziennie, co stanowi naprawdę ogromną różnicę. Wieści o tak doskonałych efektach takich metod leczenia szybko rozeszły się po świecie i dotarły do Stanów Zjednoczonych. Pewni rodzice ze stanu Kolorado również postarali się o dopuszczenie marihuany do leczenia jej córki, choć musieli wcześniej przejść przez istną batalię w sądzie. Niemniej jednak dzięki temu u dziewczynki liczba ataków spadła z około tysiąca do zaledwie kilku dziennie. Obecnie na świecie prowadzone są liczne badania nad stosowaniem marihuany w leczeniu takich właśnie dolegliwości. Być może już niedługo takie metody leczenia zaczną być stosowane w innych krajach, co stanowi niemałą nadzieję dla osób cierpiących na padaczkę.